TEKNOLOJİ

Yükselişe Geçen diller ve Python, Geleceğin dili olma adayı

TIOBE Software CEO’su en son programlama dilleri endeksiyle ilgili bir gönderide, “Mevcut bir numara olan programlama dili C ile Python arasındaki fark şu anda sadece %0,7″ dedi.

TIOBE her ay en iyi programlama dillerinin bir özetini yayınlar. Zamanla, bu aylık anlık görüntüler, programlama dilleri bir nedenden dolayı popülerlik kazandıkça ve düştükçe uzun vadeli eğilimleri göstermektedir. Endeks kendi başına tarihi bir dönüm noktasına yaklaşırken, şirketin Haziran ayı sıralamaları bir dizi makro sarsıntı içeriyor.

Genel olarak, C, Haziran 2020’den bu yana %4,65’lik bir düşüşü temsil eden %12,54’lük bir derece ile üstün durumda. %11,84’lük bir derece ile ikinci olan Python, C’ye ikinci keman oynamaya devam ediyor, ancak son 12 ayda %3,48’lik bir derece ile yükseldi bu süre zarfında artar. Java, programlama dilinin ikinci sırada yer aldığı Haziran 2020’ye kıyasla %4,56’lık bir slaydı temsil eden %11,54 derece ile en son sıralamada üçüncü sırada yer alıyor.TIOBE Software CEO’su Paul Jansen, bunlarla ilgili bir blog yazısında, “Python, TIOBE endeksinde ilk sırayı almak üzere. Şu anki bir numara olan C programlama dili ve Python arasındaki fark şu anda sadece %0,7,” dedi. son sıralamalar.

Jensen gönderide, TIOBE endeksinin Temmuz ayında “20. yıl dönümünü kutlayacağını” söyledi ve geleceğe yönelik bir bakış açısıyla tarihi kilometre taşlarından bahsetti.

“Programlama dilleri C ve Java, bu 20 yıl içinde 1 numaraya ulaşan tek 2 dildir. Dolayısıyla Python, TIOBE endeksinde ilk sırayı alacaksa, bu kesinlikle tarihi bir an olacak ve kutlamaya değer. ”

Haziran 2020 ile karşılaştırıldığında, C++, C#, Visual Basic, JavaScript ve PHP’nin sıraları doldurmasıyla dört ila sekiz arasındaki konumlar değişmeden kalır. Dokuzuncu sırada yer alan Assembly dili, programlama dilinin 14. sırada yer aldığı Haziran 2020’den bu yana %1,09’luk bir artışı temsil eden %2,05’lik bir puan aldı. Programlama dili SQL, ilk 10’u (Haziran 2020 endeksinde tuttuğu konum) %1,88’lik bir derecelendirme ile tamamlıyor ve bu süre zarfında (%0,15) mütevazı bir artışı temsil ediyor.

yazılım

Yükselen diller

İlk 10’un dışında, en son sıralamalar birkaç ilginç slayt ve dikkat edilmesi gereken dalgalanmalar içeriyor. Örneğin, No. 11 Classic Visual Basic, Haziran 2020 endeksinden bu yana sekiz sıra yükseldi ve şu anda %1,72’lik bir puana sahip.

Geçen yıl, No. 12 Groovy 19 sıra yükseldi ve şu anda %1.29’luk bir reytingi koruyor. 17 numara Fortran geçen yıl 20 sıra yükseldi ve Delphi/Object Pascal bu süre içinde 22 numaradan 18 numaraya yükseldi.

Düşen diller

Haziran 2020 endeksinden bu yana, No. 14 R ve No. 16 Swift, beşer sıra geriledi. MATLAB ve Go, 19 numara MATLAB ve No. 20 Go sırasıyla dört ve sekiz sıra düşerek, yıldan yıla kayda değer slaytlarla ilk 20’yi tamamlıyor.

Jansen, “Grafikte daha aşağılarda pek ilginç hareket yok gibi görünüyor. Dart, Kotlin, Julia, Rust, TypeScript ve Elixir gibi gelecekteki olası şampiyonlar geçen ay önemli bir değişiklik göstermedi.” Dedi.

Potansiyeli “geleceğin şampiyonları”

Bu potansiyel “geleceğin şampiyonları” arasında, Dart şu anda %0,49 reytingle 29. sırada yer alıyor, Kotlin 34. sırada (%0,37) 35. Julia’nın (%0,36) hemen önünde bulunuyor. Rust 30. sırada (%0,47), TypeScript 45. sırada (%0,22) ve Elixir 47. sırada (%0,22) yer alıyor.

TIOBE, bu aylık sıralamaları belirlemek için Bing, Amazon, YouTube, Wikipedia, Google, Yahoo ve Baidu’da yapılan aramalar dahil olmak üzere bir dizi ölçüm kullanır. TIOBE web sitesindeki tam dizini incelemekten çekinmeyin .

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı