ANA SAYFAGenel

Uzay Kirliliği Nedir, Yararları ve Zararları Nelerdir?

Dünyanın yörüngesinde farklı yörüngelerde dönen ve hiçbir işlevi olmayan insan yapımı nesnelerin neden olduğu kirliliğe uzay kirliliği denir. Son on yılda bir sorun haline geldi. Uzay kirliliği etkisiyle, aksi takdirde Dünya’ya ulaşacak olan güneş ışığı, uzay enkazları ve gaz ve parçacık bulutları tarafından engellenir. Bu gazların bazıları hidrojen plazması veya oksijen molekülleri gibi zararsızdır, ancak kükürt dioksit gibi bazıları atmosferdeki diğer moleküllerle reaksiyona girerek asit yağmuru oluşturur. Bu süreçten insan kaynaklı sera gazlarının %17 kadarının üretilebileceği tahmin edilmektedir. Daha düşük yörüngelerdeki uzay nesneleri, uzay ayrışma etkisinden etkilenir. Buna güneş radyasyonu neden olur ve uzay nesnelerinin bozulmasından oluşur. Bu, uyduları veya diğer uzay nesnelerini oluşturmak için yavaş yavaş bir araya gelen gaz ve küçük parçacıkların üretimi ile sonuçlanır.

Güneşin Uzay Kirliliği Açısından Faydaları

Uzay kirliliği en önemli kaynaklarından biri Güneş’tir. Güneş’ten gelen morötesi ışınlar üst atmosferi ısıtır ve uyduları etkiler. Bu fenomenden farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Uydu elektronik sistemleri, iletişim uyduları, navigasyon uyduları, bilimsel uydular ve uzay enkazı ile ilgili sorunlar var. Örneğin, güç kaynağı uzay radyasyonundan etkileniyorsa, bir uydunun bir yer istasyonuyla iletişim kurması zor olurdu. Uzay enkazının bir diğer önemli kaynağı da uydular arasındaki çarpışmalardır. Yörüngenin bozulması, çarpışma ve buharlaşma etkileri yörüngede enkaz oluşmasına neden olur. Yörüngedeki nesnelerin sayısı 10 ila 35 milyon arasında değişmektedir. 10 cm’den büyük nesnelerin sayısının 500.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

uzay kirliliği

Dış Van Allen radyasyon kuşağı, Dünya’yı çevreleyen yüklü parçacıklardan oluşan bir banttır. Güneş aktivitesinin etkileriyle kirlenebilir. Örneğin, bir koronal kütle atımı (güneş rüzgarının büyük bir patlaması) genellikle 1-3 gün içinde düşük Dünya yörüngelerindeki uydular için sorunlara neden olur. Bu parçacıklar ayrıca Dünya atmosferine ulaşarak uydu arızaları ve daha yüksek radyasyon seviyeleri gibi sorunlara neden olabilir. Dış kuşağa ek olarak, Ay’ın etrafında bir ay radyasyon kuşağı vardır. Buna güneş radyasyonunun ay atmosferinde oluşan parçacıklara çarpması neden olur.

Bu sorunu çözmek için uzay ajansları, görevlerinden biri için uzay enkazını gereksiz kılmak için programlarıyla meşgul oldular. İkincisi, mühendisler problem üzerinde çalışmaya başladılar. Kovalayan uydu, uzay enkazı sorununun çözümlerinden biridir. Bu sistemde, kendisine bağlı birkaç tahrik sistemi bulunan bir uydu yörüngeye fırlatılır. Hedefine (bir parça uzay enkazı) ulaştıktan sonra, nesnenin yörüngesinden çıkmak için itme sistemlerini kullanacak ve daha sonra atmosferde yanacaktır.

uzay kirliliği

Bu, yörüngenin açık ve temiz kalmasına yardımcı olarak, iletişim ve navigasyon gibi çeşitli işlemler için ihtiyaç duyulan uydulara yer açar. Uzay kirliliği önlemek için birçok strateji düşünülüyor ve bunlardan biri de uzay enkazının temizlenmesini içeriyor. Bunu yapmanın birincil yollarından biri bir “temizlik uydusu” aracılığıyladır. Bu uydu, nesnenin hız kaybetmesine ve sonunda Dünya atmosferine düşmesine neden olabilecek bir manyetik alan üreteciyle donatılacaktı. Bu sorunu çözmek için parçacıkların mikro yerçekimindeki etkisi üzerine birçok çalışma yapılmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı