ANA SAYFAGenelGÜNDEM

Süpersonik ticari jetler 2029 yılına kadar gerçek olabilir

United Airlines, 15 süpersonik jet satın alma planlarını açıklarken, hava yolculuğunun geleceği umut verici görünüyor. Fikir, 2029 yılına kadar bu jetlerle yolcu uçuşlarına başlamak ve bu, Concorde jetinin 2003’te yere indirilmesinden bu yana bu tür ilk ticari süpersonik uçuş olacak.
jet
15 jet, United Airlines tarafından Denver merkezli Boom Supersonic’ten satın alındı. uçak üreticisi. Bu uçakların testleri 2026 yılına kadar gerçekleştirilecek ve 2029 yılına kadar yolcu taşıması bekleniyor. Uçağa Overture adı verildi.

Concorde’un kaderi, sonik bir patlama yaratan bu kadar yüksek hızda uçan jetlerle ilgili kısıtlamalar olduğu için 2003 yılında mahkum edildi. Uvertür’ün günümüzün normal ticari jetlerinin iki katı hızda, Mach 1.7’de uçması beklendiği bildirildi. Uçak, Newark ve New Jersey’den Londra’ya sadece 3.5 saatte uçabilecek . Newark’tan Frankfurt’a uçmanın dört saat , San Francisco’dan Tokyo’ya ise yaklaşık 6 saatte uçması bekleniyor . Böylece yolcuların seyahat sürelerini önemli ölçüde kısaltır.

Sürdürülebilir seyahat olan saatin ihtiyacına göre hareket eden uçak, sürdürülebilir havacılık yakıtı ile uçmayı hedefliyor ve bu da yüzde 100’ü. Süper ses artı sıfır karbon ile uçuşlar şu anda umut verici görünüyor.

 

Concorde’ un muhteşem tarihine bir bakış

20. yüzyılda kısacık bir otuz yıl boyunca, süpersonik ticari hava yolculuğu bir gerçekti. Ancak 24 Ekim 2003’te bu dönem aniden sona erdi.

O gün, British Airways, JFK Uluslararası Havalimanı’ndan Londra Heathrow’a son ticari Concorde hizmetini işletti. Air France, Concord’larını birkaç ay önce hizmetten çıkardı. Böylece, Concorde’un Ocak 1976’da başlayan kariyerindeki son ticari uçuşu olacaktı.

Anglo-Fransız Concorde, BAE Systems’in öncüsü olan BAC ve şimdi Airbus’ın bir parçası olan Aerospatiale tarafından ortaklaşa geliştirildi ve hikayeli bir tarihe sahip.

Concorde asla yaratıcılarının umduğu ticari başarı olmadı. Concorde’un çevresel ve operasyonel sınırlamaları, havayolu müşterileri arasındaki ticari çekiciliğini engelledi. Uçaklardan sadece 20 tanesi inşa edildi ve sadece 14 tanesi üretim uçağıydı. Concorde, yalnızca iki havayoluyla (Air France ve British Airways) yalnızca iki rotada hizmet gördü.

Bununla birlikte, ticari başarısının olmaması, modern havacılığın bir simgesi ve uçak yapımcılarının ve havacılık alanındaki start-up’ların hala kopyalamaktan bahsettiği bir teknolojik harika olarak rolünü azaltmıyor.

Aslında, British Airways için son uçuşundan 16 yıl sonra, dünya hala geçerli bir süpersonik yolcu hizmetinden yoksundur.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı