BorsaGenelGÜNDEM

Siber suçu durdurmak için kriptoyu yasaklamak: gerçekten yardımcı olur mu?

Teknoloji, insanları bir araya getirdiğinde en iyi şekilde çalışsa da, teknolojik değişimin neden olduğu bilinmeyen korkusu, birçok kişinin umutsuzca ilerlemeyi boğmaya çalıştığı anlamına gelir. Yetkililer Twitch, Facebook, VPN’ler, WhatsApp’tan gece yarısından sonra video oyunları oynamaya kadar her şeyi yasakladı. Ama dün bildiklerimizle devam edersek, gelecek nesilleri daha iyi bir yarından mahrum ederiz. Peki ya siber suçlar?

Bitcoin, son on yılda ana akım medya ve kendi kendini fütüristler ilan eden 400’den fazla kez ölü ilan edildi. Daha yakın zamanlarda, bir Wall Street Journal başyazısı, ölmeyi reddeden kripto para biriminin yasaklanmasının fidye yazılımlarını önlemeye ve siber suçla mücadeleyi kazanmaya yardımcı olacağını öne sürdü . Makale, Bitcoin’in gerçek dünyada hiçbir faydası olmadığını ve suçluların para birimi olduğunu savundu.

Kriptoyu yasaklamak neden işe yaramayacak?

Kripto para birimlerinin yasaklanmasıyla ilgili yanlış bilgilendirilmiş argüman, hikayenin sadece bir tarafını anlatıyor ve birkaç uygunsuz gerçeği rahatlıkla gözden kaçırıyor. Faaliyetinizin kalıcı ve kamuya açık bir kaydını bırakan bir suç eylemi için ödeme kabul etmek en iyi ihtimalle aptallıktır. Siber saldırılar, yalnızca fidye yazılımı değil, birçok biçimde gelir.

Birçoğu, yalnızca Avrupa’da kripto para birimleri aracılığıyla 5.2 milyar doların aklandığını iddia edecek olsa da, bu rakam yıllık bazda uluslararası olarak aklanan 800 milyar dolar ile 2 trilyon dolar arasındaki nakit paraya kıyasla okyanusta bir düşüş .Bankacılık, kriptonun düzeltmeye çalıştığı bir sorun olan finansal hizmetlere erişimi olmayan dünyada 2 milyardan fazla kişi bıraktı.

Kaputun altına bakmaya cesaret ederseniz, geleneksel finansal manzara, kripto dünyasından bile daha fazla kırmızı bayrak sağlar.

Kriptoyu yasaklama argümanını başlatan WSJ makalesindeki en zarar verici önerilerden biri, sıfır güven gibi siber güvenlik savunma yöntemlerinin proforma ve yetersiz olduğuydu. Kripto para birimini yasaklamanın, fidye yazılımlarını durdurmaya karşı siber güvenliği geliştirmekten daha kolay ve daha etkili olacağı önerisi, işletmelere sorumsuzca gönderilecek bir mesajdır.

Önemsiz tepkiler ve kriptoyu yasaklamaktan bahsetmek yerine soruna farklı bir bakış açısından bakmamız gerekiyor. Fiziksel dünyamızda, birçok ülke adam kaçırma fidye veya rüşvet ödemeyi yasa dışı hale getirdi. Siber fidye ödemeyi yasa dışı kılmak için bir argüman var ki bu, bu tür saldırıların kârını ve gelecekteki amaçlarını azaltmak için daha iyi bir yaklaşım olabilir.

Fidye yazılımı kurbanları, yetkililerden daha da büyük para cezaları tehdidi nedeniyle saldırganlara ödeme yapamazsa, teoriye göre saldırganlar para kazanmanın başka bir yolunu bulmak zorunda kalacaklardır. Ancak gerçek şu ki, saldırganlar dikkatlerini eğitim, tıp ve enerji sektörlerindeki kritik altyapıya hızla çevirebilir.

Bir kez daha, siber suçluları kovmak için finansal kaynağı kesmenin basit düşüncesi inanılmaz derecede saf. Kurbanları ve kripto para birimlerini suçlamak yerine, yeni küresel güvenlik standartları geliştirmek için birlikte çalışmamız gerekiyor. Tık tuzağı manşetleri, liderleri siber güvenlik sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olabilecek güvenlik çözümlerinden uzaklaştırıyor. Birçok yönden bu, kriptonun neden olduğu risklerden daha tehlikelidir.

Eski sorunlar, yeni çözümler

Popüler inanışın aksine, kara para aklama ve gasp, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin yaratmayı düşünmesinden yüzlerce yıl önce vardı. Birçoğu, suçluların kurbanlardan isimsiz posta kutularına çek göndermelerini veya bir e-ticaret pazarında kimliği belirsiz bir satıcıya ödeme yapmalarını istediği günleri kolaylıkla unutmuş durumda.

Kriptoyu yasaklamak veya  kripto para birimini fiat para birimine çevirmesini engellemek için çok geç. Coinbase bu yılın başlarında Nasdaq’a katıldı ve beğenin ya da beğenmeyin; kripto para birimleri meşru bir değişim aracı olmaya mahkum görünüyor.

Suçlular her zaman yakalanmadan ödeme almanın sayısız yolunu bulacaktır. Kriptoyu yasaklamak, sorunu başka bir yere taşır. Dijital para birimlerine karşı savaşmak yerine, siber güvenlik standartlarını iyileştirmek ve düzenlemeleri artırmak hakkında konuşmalıyız.

Değişim eğrisinde gezinirken, bilinmeyenin korkusu tipik olarak insanları anlamadıkları şeyleri yasaklamak ve daha basit bir döneme geri çekilmek isteyecektir. Ama zamanda geriye gidemeyiz, sadece ileriye gidebiliriz. Ne yazık ki, kötü adamların çantalarını toplayıp suça sırt çevirmelerini sağlayacak  bir kurşun diye bir şey yok.

Bir seçenek olsa bile, kriptoyu yasaklamak sorunları ortadan kaldırmayacak. Siber güvenlik korumalarını asla düşüremeyecekler. Bu gerçekleri kabul edebilirsek, siber güvenlik oyunumuzu geliştirmenin yeni yollarını keşfetmeye başlayabilir.  Kısmen de olsa  saldırılara reaktiften daha proaktif bir yaklaşım benimseyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı