GÜNDEM

Marmara Denizin Salyaların Çözümleri

Marmara Deniz Salyaların Çözümleri

Çeşitli devlet birimleri bir araya gelerek Marmara’da deniz tükürüğünü (mukus) yaymaya devam etti. İstanbul İl Tarım Bakanlığı koordinatörlüğünde Yedi Eylül Üniversitesi İBB. Ve Bandırma, yapısı gereği deniz yüzeyini temizleme botu ile yok edilemeyen deniz tükürüğüne çözüm aradı. İstanbul Şehir Hükümeti (İBB), Mart ayından bu yana Marmara Denizi’nde yayılan deniz suyu. Mukus ile mücadele için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Yedi Eylül Üniversitesi. Bandırma arasında ortak çalışmaya katıldı Marmara Denizi’nin tüm kıyılarını etkileyen tükürüğe çözüm bulmak amacıyla Bandima Denizcilik Akademisi Fakültesi. İstanbul İl Tarım Bürosu koordinatörlüğünde saha araştırması yaptı. İBB ayrıca, süreci izlemek ve gerekli tüm yardımı sağlamak için diğer kurumlarla sürekli iletişim halindedir.

Deniz suyu ilk olarak Marmara Denizi’nde ortaya çıktı Deniz Yüzeyi Temizleme Gemisi. (DYTT) beyaz, bej ve köpüklü olarak kabul edilen. Deniz tükürüğü ile mücadele ediyor araştırma geniş bir alanda yürütülmektedir. DYTT pervane yardımı ile amaç tükürük kümelerini parçalayıp dibe indirip toplamaktır. Bununla birlikte, akışkanlıkları, viskoziteleri ve sıvı benzeri özellikleri nedeniyle, DYTT’ler yeterli deniz tükürük karşıtı etki gösteremez.

Deniz Salyalarına Ne olacak?

Uzmanların söylediklerine göre mevsimin geçiş dönemi bittiğinde yani yeterli sıcaklığa ulaştığı zaman. Deniz salyalarının biteceğini düşünmektedirler, genel olarak geçmişte alglerin patlayıp denizin tabanına düştüğü söylenmektedir. Mukus, hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen yapışkan bir maddedir. Özellikle balıkçıların kabusu. Balık ağına yapışır ve avlanması zordur. Kaktüsler, diğer sulu meyveler ve keten tohumları zengin deniz tükürüğü kaynaklarıdır.

Dr. Muharrem Balcı Konuştu

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç, deniz suyu tükürüğündeki artışın insan sağlığını da etkileyeceğini söyledi. Dr. Muharrem Balcı, “Deniz ortamında mikroorganizmaların salgıladığı organik bileşiklerin aşırı artması sonucu deniz tükürüğü oluşur. Bu organik bileşikler su ile temas ettiğinde şişer, görünür hale gelir ve deniz suyu oluşturur. deniz suyu tükürüğü bazı özel koşullar gerektirir. “Bu özel koşullar altında çok yüksek nitrojen ve fosfat girişi ve su sıcaklığı gerekir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı