ANA SAYFABorsaGÜNDEM

İnek Kakası ile Kripto Para Üretiliyor

Denbighshire’da Snowdonia Ulusal parkına yakın olan bir çiftlikte inek kakası ile kripto para üretiliyor. Bu çiftliğin adı, Philip Hughes. Çiftliğinde yanında yer alan bir konteynerde kripto para mining yeri bulunuyor.

Philip Hughes’un ailesi bu araziyi yüzyıllar boyunca işletmekteydi. Ancaki şimdi yeni kripto para birimlerini üretmek için yenilebilir enerji ile çalışan güçlü bilgisayar kullanılarak madenciliğe yöneliyorlar. Burada çalışan mining sistemi elektrik ile değil, gübre ile çalışıyor.

Anaerobik Sindirim

Dakikada 5000 devir çalışan altı silindirli bir motor, inek gübresini ayrıştırıyor ve ortaya çıkan metan elektriğe dönüşüyor. Buna anaerobik sistem deniliyor.

Oksijen yokluğunda mikroplar gübreyi parçalar ve güçlü bir sera gazı görevi görecek atmosfere girmek yerine elektrik üretmek için yakılan metanı üretir. Arta kalanlar ise gübre olarak kullanılabilir.

Dev Ethereum Madenciliği

Anaerobik çürütücü tarafından üretilen elektriğin üçte ikisi çiftliğe geri kalanı ise mining sistemini çalıştırmaya yetiyor. İşlemleri doğrulamaya hizmet eden bilgisayarlar büyük enerji tüketiyorlar. Ancak, dert edecek bir şey yok. Bu enerjiden sonsuz tane var. Şu anda bu çiftlikte Ethereum madenciliği yapılıyor.

Philip ayrıca yenilebilir enerjisini kiraya vermeye başladı. Mining sisteminin içerisinde üçüncü şahıslara ait donanımlarda bulunmaktadır. Ethereum madenciliğinin enerji tüketimi her ne kadar yüksek olsa da bu Bitcoin madenciliğinden daha azdır.

Hırsızlar

Josh, bir süredir yenilebilir enerji ile kripto para madenciliği yapıyor. Ancak, bazı ölçekli hidro projeler, kripto paraların çevresel etkisi konusunda endişe duymalarına sebep oluyor. İngiliz hidro elektrik birliğinin 290 üyesinden, derneğin CEO’su Simon Hamlyn, kripto para madenciliği deneyen iki kişiyi tanıyor. Birisi Kuzey İrlanda’da tesis kurabilmek için bir dizi kule satın aldı. Diğeri ise maskeli hırsızların kulesine girip ekipmanlarını çalan kişi olarak tanınıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı