Genel

Formula 1 Araç Güçleri ve Bulundurduğu Teknolojiler

Formula 1 Araç Güçleri ile  ilgili güçlü yaklaşımları hemen hemen hepiniz duymuşsunuzdur. Özel mühendislikle üretilen bu araçlar geniş bir sporun ürünü. Peki Formula 1 araçlarının güçleri ve teknolojisi nedir? Gelin ona göz atalım.

Formula 1 motorunun çalışma prensibi

 

 

Formula 1 araçlarıyla ilgili olarak pek çok şey söyleyebiliriz. Her zaman merak edilen konulardan olan bu araç özelliklerine yakından bakıyoruz. Dünya tarafından merakla izlenen ve bu yüzden de büyük paralar harcanan bir spor olan Formula 1 için detaylı ve etkili bir hizmete göz atabiliyorsunuz. Aracın ilginç bir tasarımının olması yanında açık tekerlekli yapısıyla da çok ilgi çekmektedir.

Bu araç yapısının kalbi içten yanmalı motor yapısıdır. Önceden bu araçların motoru V tipindeydi ve 3 litre 10 silindirli yapıdaydı. Dakikada 9000 beygir güce kadar çıkabiliyordu. 2011 yılında gelen yeni düzenleme ile maksimum 750 beygir olarak ayarlanabiliyor. Sonra da yeni bir karar veriliyor ve 2016 yılından itibaren 1,6 litre turboşarjlı hybrit güç ünitelerinin kullanılmasına karar veriliyor.

İçten yanmalı motorunun 1.6 litre V6 olması ve 6 silindirli olması aracın torkundaki yükselişi karşımıza çıkarıyor. Araç hafif olması için karbon fiber bir yapıdan üretiliyor ve bütün havayı içinde depoluyor. Bu sayede soğuma teknolojisi de gelişmiş oluyor. Bu sayede aracın bütün silindirlerine eşit hava girişi oluyor. Tasarımsal olarak baktığımız zaman silindir hacminin yerine ve içeriğine çok daha yakından göz atabiliyorsunuz.

F1 direksiyon kutusu ve diğer özellikleri

Formula 1 yarış otomobili olarak karşımıza çıkan ve bu konuda geniş çalışmalar sunan markalar, özellikle direksiyon kutusu ve minimalizme büyük önem veriyor. Bu araçlar görsel olarak basit gibi görünse de teknolojik olarak çok karışık görünür. Sebebine bakarsanız pilotların en kolay ulaşabileceği yerin direksiyon olmasıdır. Bu yüzden her şey direksiyona montajlanır. Aracın lastikleri de pist yapısına göre tasarlandığı için mümkün mertebe pist dışına çıkmayacak şekilde tasarlanır. Bu sayede içe doğru minimal eğimler aracın dengesini ve yere yakınlığını korur.

Renklerine bakarsak lastik tasarımları şu anlama geliyor:

  • Mavi: daha çok ıslak pist lastiğidir
  • Yeşil: geçiş lastiğidir
  • Turuncu: kuru pistler için üretilmiştir
  • Beyaz: Orta sertlikte lastiktir
  • Sarı: yumuşak lastiklerdir
  • Kırmızı: Süper yumuşak bir lastiktir
  • Mor: Bu lastikler belki de aralarındaki en yumuşak lastiktir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı