Borsa

Ethereum Hakkında Bilinmeyenler – Ethereum Nedir?

Ethereum, akıllı sözleşme protokolü özelliğini sağlayan açık kaynaklı, halka açık, zincir üstü model merkezli bir bilgi işlem platformu ve işletim sistemidir. Sosyal uygulamalar için yeni nesil açık kaynaklı, halka açık, zincir içi ve merkezi olmayan yazılım platformu olması önerilir.

Ethereum Nedir?

Anlaşmaları işlemek için akıllı sözleşme teknolojisini kullanan blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir uygulama sistemidir. Bilgiyi işlemek için insan müdahalesi gerektiren blok zinciri teknolojisinin aksine, Ethereum, güvenilmeyen hesaplamalar için eksiksiz bir Turing makine dili sağlar.

Eter (ETH), her şeyin çalışmasını sağlayan para birimidir. Herhangi bir akıllı sözleşmeyle etkileşime geçmek veya ağ üzerinde işlem göndermek için ethere ihtiyacınız var. Tıpkı bir arcade oyununa para yatırmanız ve binanın herhangi bir yerindeki oyun jetonları için herhangi bir zamanda kullanılabilecek biletleri almanız gibi. İşlem vergisi yok:

Bunu işleyen bir konsensüs algoritması olduğu için üçüncü şahıslara ve hatta kurum içi işlem vergisine veya ücretlerine gerek yoktur. Bu platformun temeli, başta Bitcoin ve Peercoin olmak üzere diğer blok zinciri teknolojileri gibi, Dağıtılmış Defter Teknolojisidir (DLT).

Ethereum, sözleşmeyle etkileşime geçmemizi sağlayan bir genel adres oluşturmamız için bize özel anahtarı sağlar. Ve herhangi bir tipik cüzdan gibi, bir hesabın özel anahtarlarını kontrol etmek için bir Ethereum cüzdanı oluşturabiliriz.

Ethereum ağı, eklenen giriş ve çıkış değerleriyle ağda gerçekleşen her işlemin genel bir kaydını oluşturur. Tüm işlemler, güçlü şifreleme algoritmalarıyla şifrelenen “blockchain” adı verilen sistemde saklanır.

“Akıllı Sözleşmeler” de kod yazarak özel sözleşmeler oluşturmak da mümkündür; standart bir programlama dili kullanan bir geliştirici tarafından oluşturulabilir.

Ethereum

Protokolün verimliliği sayesinde akıllı sözleşmeler, özellikle üçüncü taraf hizmet sağlayıcılar olmak üzere aracıların katılımını ortadan kaldırarak finansal işlemlerin güvenini, şeffaflığını ve güvenliğini artıracaktır.

Ethereum‘un çekirdek geliştiricileri teknik belgeler hazırladı ve şimdi tüm projeler bunun üzerine inşa edildi. Birkaç ay önce Bitcoins ve Litecoins hakkında konuşuyorduk. Şimdi her gün yeni kripto para birimleri ortaya çıkıyor. Ethereum, Omni ve Mastercoin’i duydunuz. Akıllı sözleşmeler, kripto para ekonomisini daha iyi bir yer haline getirmenin anahtarıdır. Nasıl? Akıllı sözleşmeler güvenlik için kullanılacaktır. Belirli bir belgeye erişimi olan veya bu belgeye sahip olan tek kişinin siz olmanızı sağlayabilirler. Tıpkı yalnızca belirli koşullar yerine getirildiğinde size ödeme yapılacağından emin olabilmeleri gibi.

 

Ethereum Hakkında Gerçekler:

Ethereum’un amacı, akıllı sözleşme programlamaya dayalı uygulamalar için merkezi olmayan bir platform olmaktır (kısaca: Ether, merkezi olmayan uygulamaları etkinleştirmeye odaklanan açık kaynak kodlu bir kripto para birimi platformudur)

Ethereum kod tabanı iki yarıdan oluşur:

C++ ile yazılmış Ethereum Sanal Makinesi (EVM). 2- Ethereum protokolü (Ethereum ağı adıyla da bilinir).

EVM, keyfi programları çalıştırmak için tasarlanmış eksiksiz bir Turing sanal makinesidir. Ethereum Sanal Makinesi, aynı yazılımı kendi kişisel bilgisayarınızda çalıştırmanıza ve örneğin Amazon EC2 gibi bir bulut hizmeti sağlayıcısı ile çalıştırmanıza olanak tanır.

Ethereum

Toplam arz:

Basılan yeni Ether olmadığından, toplam arz Ocak 2014’te oluşturulan 200 milyon Ether ile aynı kalıyor.

50 ETH’lik ilk blok ödülü 50 kat düşürüldü. Toplamda, tüm Ether’in %50’sinden fazlası, lansmandan sonraki ilk 4 yılda oluşturuldu.

Ether aynı zamanda bir kripto para birimi ve Ethereum ağının bir parçasıdır. Madenciliği kullanarak (Bitcoins veya Bitcoin Cash gibi) yeni Ether oluşturamazsınız.

Ethereum’un Genel Kullanımı:

Ethereum ağındaki merkezi olmayan uygulamalar için ödeme yapmak için Ether’i kullanabilirsiniz. Akıllı sözleşmeler ve Dapps için olduğu gibi. Ayrıca Poloniex, Kraken veya CEX.io gibi borsalardan işlem yapmayı tercih ettiğiniz mevcut para birimlerinden (USD, EUR) herhangi biri (BTC, LTC …) altında ether satın alabilirsiniz. Ethereum API çağrıları:

Ayrıca bir cüzdan veya başka bir yazılım geliştirerek işlem yapabilirsiniz. Ethereum, RESTful API ve Websocket arayüzünü kullanır.

Eter cüzdan hesabı:

Bitcoins ve diğer kripto para birimlerinden zaten bildiğiniz gibi MyEtherWallet ile bir Ether cüzdanı oluşturabilirsiniz. Kullanımı çok basit ve hızlıdır. MyEtherWallet tarayıcı tabanlıdır, bu nedenle tüm tarayıcılarda (Firefox, Chrome, Safari…) çalışabilir. 2-3 adımda hesabınızı ve şifrenizi oluşturun (kaydolmak gerekmez). Güvenlik konusunda endişeleriniz varsa cüzdanınızı 12 kelimelik bir cümle ile yedekleyin. O zaman gitmeye hazırsınız!

Arayüz, Bitcoin cüzdanlarıyla çalışan kullanıcılar için çok basit ve tanıdık. Yeni bir blok zinciri adresi oluşturmak için ‘yeni cüzdan’ düğmesini tıklamanız yeterlidir. Size özel anahtarınız verilecek ve onu bir dosyaya kaydetmeyi veya yazdırmayı seçebilirsiniz. Özel anahtarınızı çevrimiçi herhangi bir yerde saklamak istemiyorsanız, o zaman bu yol olabilir. Bu aynı zamanda birkaç cüzdan kullanıyorsanız anahtarlarınızı güvende tutmanın iyi bir yoludur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı