Oyun

En büyük 5 Oyun Firması

En Büyük 5 Oyun Firması. Geçtiğimiz 5 yılın gelişimi ve son 2 yılda devam eden küresel COVID-19 salgını. Oyun şirketlerinin karlarını ve oyun endüstrisinin canlılığını artırdı. Elbette tek neden COVID-19 değil, bu talihsiz olay oyun endüstrisi için sadece motivasyon kaynağı. Bazı büyük şirketler belirli oyunlarda iyileştirmeler yaptılar ve belirli indirimler uyguladılar. Sonuç olarak, konsolların ve oyunların satın alınabilirliği de büyük ölçüde arttı. Ülkemizde bu durum küresel ölçekte harekete geçmemiş, tercihli fiyatlar konusunda da önlem almamış olsa da. Bu durumun temel kaynağının yükselen döviz kurları olduğu unutulmamalıdır.

Türkiye’nin en kapsamlı oyun şirketi Foxngame olarak, belirli indirim oranlarının olmayışını kesinlikle biliyoruz. Bu nedenle oyuncuların oyunu ilk günden bugüne en uygun fiyata almalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bu yazıda sizler için küresel oyun endüstrisinde aktif olan en büyük 5 oyun firması derledik. 2021 henüz tamamlanmadığından, 2021 istatistikleri paylaşılmadı ve önümüzdeki 2022 başlarında bu istatistiklerde paylaşılacak.

5. Epic Games

Epic Games, 1991 yılında Maryland, Rockville’de Tim Sweeney tarafından Potomac Bilgisayar Sistemleri adıyla kuruldu ve aynı yıl ilk projeleri ZZT’yi iptal etti. Daha sonra Epic MegaGames olarak adlandırıldılar. Epic Pinball, Brix, Jungle Gil, Jazz Jack Butt ve “One Hit Lost: 2097” gibi oyunlar yayınladılar. Zamanla destansı; Safari Yazılım, XLand’s Robbo, Hearlight, Electro Man, Renaissance’s Zone 66 ve diğer şirketlerin oyunlarını yayınlamaya ve satmaya başladı. 1997’de Epic, MEgaGames Safari yazılımının tamamına sahipti ve aşağıdaki oyunların tümü Epic Classic adı altında piyasaya sürüldü.

 

4. Microsoft

Hepimizin bildiği gibi, dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft. 2001 yılında Xbox Games Studios’u birleştirerek oyun endüstrisinde 11.6 milyar dolar kar elde etti. En iyi örnek, İsveçli geliştirici Mojang Studios tarafından yayınlanan ve Microsoft’a ait olan Minecraft.

 

 

3. Sony

Sony, dünyanın en büyük tüketici elektroniği ve profesyonel elektronik ürünler üreticilerinden biridir. Ve aynı zamanda dünyanın en büyük oyun konsolu üreticisi, dünyanın en büyük ikinci oyun yayıncısı. Ve en kapsamlı medya şirketlerinden biridir. Japon teknoloji devi geçen yıl, 2020’de piyasaya sürülen PlayStation 5 ile 25 milyar dolar gelir elde ederek onu dünyanın en popüler yeni nesil video oyun konsolu haline getirdi.

 

2. Tencent Games

Çin merkezli bilişim şirketi Tencet, dünyanın en çok kullanılan battle royale oyunu PUBG Mobile’ın geliştiricisi ve popüler moba oyunu “League of Legends” ın geliştiricisi olan Amerikan video oyun stüdyosu Riot Games’in sahibidir. dünya çapında oyuncular. Ayrıca Activision Blizzard ve Epic Games gibi bir dizi oyun şirketinde hisseye sahiptir.

 

1. Bandai Namco

Bandai Namco, “Tekken”, “Dark Soul” ve “Dragon Ball” oyun endüstrisindeki en tanınmış şirketlerden biridir ve şu anda oldukça popülerdirler. Bu makalenin amacı, bu şirketleri karşılaştırmak veya hangi şirketin en iyi olduğunu belirlemek değil. Bu yazıda adı geçen tüm firmalar oldukça başarılıdır ve kendi oyun türlerine sahip oldukları için kendi oyun alanlarını oluşturarak oyun sektörüne önemli katkılar sağlamışlardır. Gelecekte ülkemizden başarılı oyun firmalarının bu firmalara katılarak başarılara imza atacağını umuyoruz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı