Genel

Elon Musk’un Hayatı ve Şirketlerini Nasıl Kurdu?

Elon Musk’un Hayatı

Elon Musk (28 Haziran 1971, Pretoria, Güney Afrika doğumlu) bir mühendis ve girişimcidir. Güney Afrika Cumhuriyeti, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın (aslen X.com) kurucu ortağıdır. SpaceX CEO’su ve baş tasarımcısı; Tesla Motors’un başkanı, icra kurulu başkanı ve ürün tasarımcısı olarak görev yapıyor. Musk aynı zamanda SolarCity’nin başkanıdır. Queen’s Üniversitesi’nden ayrıldıktan sonra, Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’nda ekonomi alanında lisans ve Pennsylvania Üniversitesi Bilim ve Sanat Okulu’nda fizik eğitimi almaya devam etti.

Ebeveynleri 1980’de boşandığında Elon Musk annesi ve kardeşleriyle yaşamayı tercih etti. Ancak iki yıl sonra babasının çok yalnız olduğunu düşündüğü için babasıyla birlikte taşınmayı seçti. Yıllar geçtikçe Elon Musk, bu kararın bir hata olduğunu ve babasıyla yaşamayacağını umduğunu söyledi.

Elon Musk, Kanadalı bir anne (kızlık soyadı Haldeman) ve Güney Afrikalı bir baba. (Errol Musk) ile Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da doğdu. Elon programlama ve kodlamayı kendi başına öğrendi. 12 yaşında, uzay oyunu Blastar’ı yaklaşık 500 dolara sattı ve bu onun ilk yazılım satışı oldu.

Elon Musk SpaceX’i Nasıl Kurdu?

Soğuk Savaş sırasında uzay teknolojisi Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasındaki rekabet temelinde geliştirildi. Eyaletler bu teknolojileri 2010’ların başına kadar yönetiyorlardı. Ancak tarihteki ilk tekrar kullanılabilir roketi üreten kuruluş devlet değil. Elon Musk tarafından kurulan özel şirket SpaceX’ti.

Elon Musk, çevrimiçi alışverişte çevrimiçi ödeme hizmetlerinin atası olan X.com’u kurdu. Ve onu bir dizi etkinliğe sattı, ki bu aslında sadece bir hevesdi. Ancak vizyonu, insanlığın ortak hedefi ile bütünleşmiştir ve günümüzde SpaceX, insanları Mars’a taşıyabilen tek şirket haline gelmiştir. Takvim 2002’yi gösterdiğinde, Elon Musk hayatındaki en önemli adımı attı. Elon Musk PayPal’ın atası X.com’u eBay’e satarak elde ettiği geliri yatırdı. Elon Musk’ı kendi roketlerini üreten bir havacılık şirketi kurmaya iten sebep, uzay taşımacılığı. Ve uzay yolculuğu yapmak istemesiydi. Başka bir deyişle, bundan daha iyi bir seçim olmadığını, daha ucuz ve daha kolay hale getirebileceğini fark etti. O yıllarda Musk’ın hedefleri ve hayalleri büyük ölçüde tedirginlik içindeydi ve herkes bu projeyi bir macera olarak görüyordu. Musk da bunu zaman zaman yapıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı