TEKNOLOJİ

Araç Takip Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemi, araç konumlarının kapsamlı bir resmi için bu filo verilerini toplayan yazılımla her araçta otomatik araç konumu kullanımını birleştirir. Araç takibi yıllardır lojistikte kullanılıyor ama kendi aracınızı da takip etmenizde fayda var.

Örneğin, kalabalık bir park yerinde arabanızı bulmak için araç takip sistemini kullanabilir veya bol miktarda yakıt olduğu için o kadar uzun sürmenin sorun olmadığını bilebilirsiniz. Araç takip sistemlerinin birçok faydası ve bunları kullanmanın kolay yolları vardır. Araç takip sistemini farklı şekillerde kullanmak mümkündür.

 

 • Çalınan araçların yerinin tespiti: Araç takip sistemini kullanarak çalınan bir aracı bulabilir ve aracın plakasını gösteren bir polis tutanağı varsa, aracı otoparka çektirebilirsiniz. Arabanızın tam konumu listede “çalıntı” olarak listelenecek ve uyarılar veya bildirimler tüm kolluk kuvvetlerine gönderilecektir.

 

 • Sürüş sırasında biraz daha güvenli olmak için: Araç takip sistemi, aracınız önceden ayarlanmış yoldan saptıysa sizi bilgilendirebilir, bu da aracınızı başka birinin sürdüğü anlamına gelebilir. Arabanızın çalınıp çalınmadığını veya arabanızda başka bir olay olup olmadığını hemen öğrenmeniz içiniz rahat eder.

 

 • Filo yönetimi için: Örneğin 10-15 araçlık bir teslimat filonuz varsa, her bir aracın nerede olduğunu gerçek zamanlı olarak kolayca görebilirsiniz. Ayrıca her aracın teslimat noktalarına ne kadar hızlı veya yavaş gittiğini de izleyebilirsiniz. Her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için filonuzun ne zaman ofise geri döndüğünü veya herhangi bir aracın yolda olup olmadığını takip edebilirsiniz.

 

 • Kişisel kullanım için: Kişisel nedenlerle kendi aracınızda da araç takip sistemi Örneğin evden çok uzaklara seyahat ediyorsanız ve aracınızın ne kadar yakıt kaldığını öğrenmek istiyorsanız, araç takip sistemi ile kolayca takip edebilirsiniz. Ayrıca güvenlik nedenleriyle, arabanızın önceden ayarlanmış yoldan sapıp sapmadığını bir haritada görebilirsiniz.

Araç takip sistemleri, aracınızın izlenmesinde oldukça faydalıdır. Aracınızla ilgili her türlü bilgiyi takip etmenin ekonomik ve kolay bir yoludur. Ayrıca, kullandığınız takip sisteminin türüne bağlı olarak, telefonunuzdaki bir uygulamadan kolayca kurulabilir ve izlenebilir.

araç takip sistemi

Araç takip sistemleri sağlayan birçok araç takip sistemi firması bulunmaktadır. Kullanmaktan keyif alacağınız çok çeşitli araç takip sistemi ürünleri var. Ayrıca Google’da “araç takip sistemi” araması yaparsanız, istediğiniz takip sistemi türüne göre farklı fiyatlara sahip birçok farklı web sitesi göreceksiniz.

Başlıca araç takip sistemleri türleri şunlardır;

 1. GPS Takip Sistemi: GPS takip sistemi, araç takip sisteminin en temel türüdür. Bu sistemler bir arabayı izlemek için uyduları kullanır.
 2. Motor Tanılama: Motor tanılama, araç takip sistemlerinin en yeni türlerinden biridir. Aracınızın performansını izleyebilir ve motorunuzda bir sorun olduğunda sizi uyarabilir, bu da daha sonra onarım faturalarından tasarruf etmenizi sağlayabilir.
 3. G-Sensor takip sistemi: Bu tip araç takip sistemi, aracınızın hızını, yönünü ve konumunu izler. Bu sistemin ana avantajı, aracınıza sensör takmanız gerekmeyecek olmasıdır. Ayrıca, aracınızı dünyanın her yerinden izlemede büyük doğruluk sağlarlar.
 4. Pasif izleme sistemi: Pasif izleme sistemleri, motor tanılamaya benzer ancak bir otomobilin performansını izlemek ve otomobilinizin motorunda veya lastiklerinde bir sorun olduğunda sizi uyarmak için basınç sensörlerini kullanır.
 5. Aktif takip sistemi: Tamamen pasif olmayan ve aracınızın motorunda ve tekerleklerinde sensörler kullanan bir tür araç takip sistemi.

Araç takip sistemi kullanmanın birçok avantajı vardır, artılarından bazıları şu şekildedir;

 • Arabanızda neler olup bittiğini bilerek içiniz rahat olsun. Çoğu şirket, araçlarına GPS sistemleri yerleştirir, böylece arabalarına bir hasar verirlerse, kolayca bulabilir ve sigorta şirketlerine hak talebinde bulunabilirler.
 • Şirketler, bir hak talebinden para kazanmaya başlamadan ÖNCE arabanızın çalındığını doğrular. Buna “sıcak kablolama” dolandırıcılığı denir.
 • Kullandığınız şirkete aktif aboneliğiniz olduğu sürece, 7/24 internet üzerinden ücretsiz olarak aracınızı takip edebilirsiniz.
 • Aracınızın motor veya frenlerinde bir sorun olması durumunda aracınızın durumunu izleyebilir ve performansı ve geçmişi hakkında ayrıntılı bir rapor alabilirsiniz.

araç takip sistemi

 • Genellikle şirketler, bir sorunu bildirdikten sonraki ilk 30 gün boyunca ücretsiz bakım sağlar.
 • Aracın GPS konumunun ve geçmişinin kanıtına sahip olduğunuzdan, sigorta iddialarına itiraz etmek neredeyse imkânsızdır.
 • Bu şirketlerden poliçe satın alarak çok fazla yanlış gidemezsiniz, eğer tıbbi masraflar veya hırsızlık gibi bir şey değilse o zaman bu sadece sigorta şirketinizin zararıdır. tıbbi veya hırsızlık giderleri için herhangi bir talepte bulunmazlar. Bununla birlikte, tüm yıl için 10.000 TL öderseniz, şirketiniz muhtemelen 25.000 TL düşmenize yardımcı olmak için biraz daha fazlasını atacaktır. Ancak, tıbbi masraflarınızın bir yüzdesini ödemeye başlamadan önce yine de fazladan 10.000 TL harcamanız gerekecek.
 • Tıbbi Giderler Muafiyetin Üzerinde Karşılanır.

 

Bu, yalnızca planın bir PPO seçeneğine sahip olması durumunda geçerlidir ve burada sağlayıcı ağınız, indirilebilir tutarı karşıladıktan sonra hala kapsanmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı