Oyun

77 Milyon Dolarlık PUBG İmparatorluğu ve Kaçan Kurucu

Hile, video oyunlarında hep var olmayı başarmıştır, ancak endüstrinin son birkaç yılda yaptıkları başarılar, hileleri bir yan işe dönüştürmüştür, bu yüzden Hileleri bulmak için oyuncuların çok uğraşmasına gerek kalmıyor. Hile yapmaya değer herhangi bir oyunda, ücret karşılığında belirli bir yöntem üzerinde hile yapanlar bulunmaktadır.

PUBG’nin Çin ve dünya pazarındaki olağanüstü başarısı, sayısız hile tarafından hedefe alınmıştır. Bunların en büyüklerinden birisi Cheat Ninja ismindeki hiledir.

Bu hilenin sahibi olan kişi Çinli yetkililer tarafından aranmaktadır, bu yüzden kod adı bile verilmiştir. Ninja Hilesi, 2020 yılının başlarında büyük bir yasal soruşturmanın parçası oldu ve bu 2021 ocak ayında kilit isimler tutuklanmıştı.

Tutuklanan şahısların olağandışı hareketleri ile ihbar edilen kod adı olan hile sahibi, tüm sürücülerini yok etmek için bir program kullanmıştır. Tüm hileli sunucuları silerek yalan söylemeye başladı.

Cheat Ninja operasyonunda, Nisan ayında tutuklanan kişi, rakamlara karşı suçlamaları kabul etti ve hileler üzerinden 77 milyon dolar kazandığını iddia etti. Bu ödeme aylık olarak 10 ila 15 dolar arasından ödeme yapanlardan geliyordu. Kod adı Catfish, bu hilenin en üst noktaya çıktığı zaman günde bin abone aldığını ve ayda 350.000 dolar kazandığını söylüyordu.

Catfish biraz tuhaf bir balık olarak karşımıza çıkıyor. “Şirketlerin oyunlarını mahvetmek ve onlara zarar vermek istiyorum” diyerek, görünüşe göre daha iyi düşünmeden hileyi bıraktığını söylüyor.

Bu yan endüstrinin pek çok büyüleyici yönü bulunmaktadır. Örneğin, Ninja ortadan kaybolduğunda ve hatta bu noktadan önce, yazılımlarının Cheat Ninja olduğunu iddia etmeye çalışan birkaç dolandırıcı ortaya çıktı.

 

PUBG NEDİR?

PUBG, Güney Koreli video oyun şirketi olan Bluehole’un bir yan şirekti olan PUBG Corporation tarafından geliştirilerek, yayınlanmıştır. Oyun kategorisi açısından çevrimiçi battle royale oyunudur. Greene tarafından “PlayerUnkown” Japon filminden esinlenilerek oluşturulmuştur. Oyunda yüze kadar oyuncu bir adaya paraşütle atlar ve bu adada hayatta kalan son kişi olmak için mücadele verirler. Zaman azaldıkça oyun alanı daralmaya devam eder. Alanın dışında kalanlar ölür ve sona kalan kişi kazanmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı