ANA SAYFAGÜNDEM

20 yaş Üstü ne zaman aşılanacak? Bakan Fahrettin Koca’dan açıklama geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin aşı sorununun bittiğini söyleyerek, “Yaza daha güvenli girmiş olacağız. Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziranda 30 milyon doz, eylül ayının sonuna kadar da toplam 120 milyon doz BioNTech aşısının Türkiye’ye ulaşacağını açıklamıştı.

30 milyon aşı, 30 milyon kişi

BioNTech aşısının birinci dozunun yüzde 78 oranında bir koruma sağladığını söyleyen Koca, şunları söyledi:

“30 milyon aşıyı, 30 milyon kişiye yapacağız. Bu bizim için önemli bir kazanım olacak. Böylece yaza daha güvenli girmiş olacağız. Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak.”

“Sputnik ve Sinovac hiç gelmese bile sorunumuzu çözmüş durumdayız”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ikinci dozların, ikinci parti aşıların gelmesiyle yapılmaya başlanacağını açıkladı.

“Sputnik ve Sinovac’la yaptığımız anlaşmalar var. Oralardan gelecek aşılar var, o aşıları da bekliyoruz. Ama bugün öyle bir noktadayız ki Sputnik ve Sinovac hiç gelmese bile sorunumuzu çözmüş durumdayız.”

Kısıtlamalar azalacak, tedbirler artacak

Bakan Koca, kısıtlamaların da kademeli olarak azaltılacağını söyleyerek , “Aşının yaygın olarak yapılmasıyla birlikte artık kapanmadan ziyade kişisel korunmanın esas olduğu bir sürece geçeceğiz. Kişisel kontroller olacak, kişisel koruyucu tedbirleri artıracağız” dedi.

20 yaş altı ne zaman aşılanacak?

Peki ya, 20 yaş altında aşılama ne zaman olacak? Bakan Koca’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“BioNTech aşısının 16 yaşa kadar bir sorun teşkil etmediği DSÖ tarafından tespit edildi. ABD, 16 yaşa kadar aşı yapıyo.Bizde eğer aşılar gelirse hemen aşılanmaya başlayıp bu covid-19 belasından kurtulmuş olacağımızı düşünüyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı